Hair dryer Deerma DEM-CF50W - white
Brand: Deerma
Product Code: DEM-CF50W (white)
Availability: 4-6 business days
Planuojama gavimo data po užsakymo: 2026-05-20
Qty
Due to its light weight of only 390 g and compact dimensions of 250×97×70mm, it is extremely convenient and easy to use. In addition, thanks to advanced noise reduction, the operating sound of the device is only 56 dB, which guarantees quiet and peaceful operation. In addition, the double-layer filter effectively prevents dust and hair from entering the dryer. You'll also find a magnetic nozzle that can rotate 360°, allowing you to precisely direct the airflow and better control the drying process.
Specifications:
  • Manufacturer: Deerma
  • Air flow: 70 m/s
  • Nominal voltage: 220V
  • Nominal power: 1400W
  • Nominal frequency: 50 Hz
  • Weight: 390g
  • Dimensions: 250×97×70mm