Power relay SONGLE SRA-12VDC-CL 20A - 12V - 5PIN T74 - contacts 14VDC 125VAC
Brand: OEM
Product Code: ABC-14389
Availability: 5-8 business days
Planuojama gavimo data po užsakymo: 2026-05-22
Qty
SONGLE SRA-12VDC-CL power relay with a maximum load of 20 A / 125 V AC or 20 A / 14 V DC for mounting on a PCB. Dedicated to microcontrollers operating at 12 V.
Specification:
  • Number of pins: 5
  • Relay: SRA-12VDC-CL
  • Coil: 12 V DC
  • Number of contacts: 1 changeover NC/O (close/open) contact
  • Contact load: 20 A / 125 V AC, 14 V DC